Milovnice bachových esencí

KLÁRA HEYTMÁNKOVÁ

bachovy esence poradna

Mé setkání s bachovkami před 20 lety bylo láskou na první pohled. Tehdy jsem trpěla depresemi, život mě netěšil, cítila jsem se zoufale a skončila jsem u psychiatra a na antidepresivech.

Díky bachovkám dokáži dnes pro mě náročné životní situace procházet s větším nadhledem a lehkostí. Podrží mě pokaždé, když mám pocit, že mi dochází síly. 

Kromě toho, že jsem ženou, matkou dvou dětí, partnerkou, přítelkyní, vášnivou čtenářkou a uživatelkou éterických vonných olejů, jsem také už přes 20 let milovnicí Bachových květových esencí.

Mé setkání s bachovkami před 20 lety bylo láskou na první pohled. Tehdy jsem trpěla depresemi, život mě netěšil, cítila jsem se zoufale a skončila jsem u psychiatra a na antidepresivech. Předsevzala jsem si, že budu léky užívat maximálně 1 rok a do té doby najdu způsob, jak se cítit dobře, abych je nepotřebovala. 

A pak se to stalo

Pozvala mě na návštěvu jedna maminka ze školky, kam chodil můj syn. Tam jsem poprvé spatřila dřevěný kufřík plný malých skleněných lahviček a zamilovala se. Ten den vstoupily bachovky do mého života a jsou jeho součástí dodnes.

Nejprve jsem si o nich koupila pár knih, pak jsem si pořídila kufřík s esencemi a míchala sama sobě směsi k užívání a užívala je současně s léky. Po čase jsem začala léky po konzultaci s psychiatričkou vysazovat a své emoční rozpoložení vylaďovat pouze pomocí esencí. Povedlo se.

K užívání léků jsem se od té doby nikdy nevrátila, zato bachovkám jsem už zůstala věrná.

Nejen že mě pomohly překonat pocity marnosti a deprese. Zvládla jsem toho s jejich pomocí mnohem víc.

  • Podržely mě a dodaly pocity naděje, když jsem se poprvé rozváděla.
  • Pomohly mi vyrovnat se s náhlým potratem dítěte.
  • Pomohly mi překonat strach z porodu v posledních měsících těhotenství.
  • Emočně mě podržely i v době, kdy jsem se rozvedla podruhé.
bachovy esence poradna

Dodaly mi sílu, když jsem po nocích rozjížděla při zaměstnání mé podnikání a měla chuť to vyčerpáním vzdát. Dodaly mi odvahu vymanit se z nezdravého vztahu. Držely mě nad vodou, když jsem překonávala bolest z rozchodu. Pomohly mi nezbláznit se, když jsem při dvou pracích a péči o dceru prodávala dům, kupovala byt, hledala práci v nové škole a organizovala náš přesun z venkova do Liberce.

Bachově květové terapii se věnuji přes 20 let. Dnes pro mé klienty vybírám užívací směsi Bachových esencí na míru jejich situaci a emočnímu rozpoložení tak, aby se jim ulevilo a začali se cítit spokojeně. Po mnoha letech mám již propracovanou účinnou metodu práce s mými klienty.

Mé vzdělání a studium:

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu UK.

Jsem absolventkou certifikovaného vzdělávání BIEP v oboru Bachovy květové terapie (certifikát Level 1, certifikát Level 2). Kurzy vedla paní Tessa Jordan, vystudovaná homeopatka a registrovaný praktik Centra Dr. Edwarda Bacha v Anglii.

Mou práci s esencemi ovlivnila také PaeDr. Et. Mgr. Marie Kotábová, která Bachovy esence dlouhodobě využívá ve své psychoterapeutické praxi. Absolvovala jsem u ní intenzivní kurz Bachovy esence z psychologického hlediska (certifikát).

Jsem vděčná za osobní setkání s úžasnou Hankou Fuhrmanovou, která ze svých cest po světě přivezla do Čech zkušenosti s metodou Dietmara Krämera, díky které jsem začala vidět působení esencí v dalších souvislostech.

Své znalosti si prohlubuji studiem zahraniční odborné literatury, protože u nás nejsou knihy doporučené ke studiu Centrem Dr. Edwarda Bacha dostupné.

V září 2023 jsem se účastnila první online konference pro německy hovořící praktiky Bachovy květové terapie, kterou pořádalo sdružení BAN (Bachblüten Ausbildungs-Netzwerk). BAN je partnerem Bachova centra v Anglii pro vzdělávání praktiků Bachovy květové terapie.

Čím déle zkouším esence sama na sobě, čím hlouběji se jejich studiu věnuji a sleduji pozitivní reakce mých klientů, tím víc mě ohromuje, jak účinný a komplexní systém léčení tu pro nás Dr. Edward Bach zanechal.

Je obdivuhodné, jak je naše planeta Země moudrá, když nám tento nástroj prostřednictvím rostlin, které na ní rostou, poskytuje.

bachovy esence lahvička

Mgr. Klára Heytmánková

Certifikovaný praktik Bachových esencí